Haber listesine dön...

12 Nisan 2013-ÖİB, Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Özelleştirilmesi Projesi

AYEDAŞ, Toroslar, Dicle ve Vangölü EDAŞ’lar için Rekabet Kurumu görüşü alındı.-EPDK onaylarının ardından ÖYK onayına başvuru yapacak olan ÖİB’nin, mayıs ayında ilk sırada yer alan firmaları mukaveleye davet etmesi bekleniyor…

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ), Toroslar EDAŞ, Dicle EDAŞ ve Vangölü EDAŞ için mukavele davetlerinin yapılmasına yönelik yürütülen izin süreci devam ediyor.

TEBA’nın edindiği bilgilere göre, Rekabet Kurumu, AYEDAŞ, Toroslar EDAŞ, Dicle EDAŞ ve Vangölü EDAŞ’lar için beklenen kararını verdi. Kurum’un 11 Nisan 2013 tarihli kararına göre, AYEDAŞ, Dicle ve Toroslar EDAŞ için 3, Vangölü EDAŞ için ise 2 firmanın devir işlemini gerçekleştirmesinde rekabet açısından sakınca bulunmadığı bildirildi.

Karara göre EDAŞ’lar sırası ile aşağıdaki firmalara devredilebilecek:

AYEDAŞ:

- Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. veya

- Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. veya

- Fina Enerji Holding A.Ş.-Fina Limancılık Lojistik Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu

Toroslar EDAŞ:

- Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. veya

- Fina Enerji Holding A.Ş.-Fina Limancılık Lojistik Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu veya

- Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Dicle EDAŞ:

- İş-kaya İnş. San. ve Tic. A.Ş.- Doğu Hattı Enerji Yatırım San. ve Tic. A.Ş. Ortak Girişim Grubu veya

- Çalık Enerji San. ve Tic. A.Ş veya

- Mes Yağ ve Gıda San. ve Tic. A.Ş. – İskur Tekstil Enerji Tic. ve San. A.Ş. Ortak Girişim Grubu

Vangölü EDAŞ:

- Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. veya

- Özyazıcı İnşaat Elektrik Mak. Müş. Ve Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti.-Doğu Otomotiv Tic. Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu

Enerjisa Elektrik’in AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ’lar için ilk sıralarda olduğu belirlenirken, aynı zamanda firmanın Gediz EDAŞ için üçüncü sırada teklif verdiği ve bu özelleştirme için de daha önceden Rekabet Kurulu onayının alındığı belirleniyor. Alınan son kararlarda, Gediz EDAŞ’ın ilk sıradaki firmaya devri dikkate alınarak, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ’lar için firmaya onay verildiği görülüyor. Gediz EDAŞ için ilk iki sırada yer alan firmaların devir işlemini gerçekleştirmemesi halinde, Rekabet Kurulu tarafından pazar payı açısından yeniden bir değerlendirme yapılması gerekecek.

EPDK onayının ardından ÖYK onayına başvuru yapılacak:

Öte yandan, 4 EDAŞ içinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) onayının alınması ile ÖİB tarafından Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) onayına başvuru yapılması hedefleniyor. Onayın alınmasının ardından ilk sıralarda yer alan firmalara Mayıs ayı içinde ilk 45 günlük sürelerinin verilmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı gibi, AYEDAŞ için en yüksek teklif 1 milyar 227 milyon Dolar ile Enerjisa Elektrik’den, Toroslar EDAŞ için 1 milyar 725 milyon Dolar ile yine Enerjisa Elektrik’den, Dicle EDAŞ için 387 milyon Dolar ile İşkaya - Doğu Ortak Girişim Grubu’ndan ve Vangölü EDAŞ içinse 118 milyon Dolar ile Türkerler İnşaat’dan gelmişti (TEBA: 1604/18 Mart 2013).